Piramid Site Projesi, Istanbul

Mimari Avan Proje

2016

18.850 m² toplam inşaat alanına sahip olan Bağcılar Site Projesi 2 farklı bloktan oluşuyor. Zemin katları ticari alan olarak ayrılan projede 85 daire bulunmaktadır. A Blok’ta bir katta 5 daire, B blok’ta ise bir katta 3 daire bulunmaktadır.

Bağcılar Site Projemiz 2 farklı arsa üzerine tasarlandı. Yeşil alanların azaldığı semtte, iki arsamız yeşil alan ile bölünmektedir. Doğa ile iç içe olan proje alanımız ayrıca tepede konumlanması ile İstanbul’un eşsiz adalar manzarasına hakim. Arsanın ön cephesi ise 3 yolun birleştiği büyük bir kavşağa dayanıyor.

Ayrıca, tepede bulunmasından dolayı arsada ciddi bir eğim var. Bu sayede binamızın arka cephesinde eşsiz manzara ve doğa ile iç içe olması engellenmiş de olmayacaktır. Eğimli bir arsada yer alacak binamızın diğer bir özelliği ise İstanbul’un birçok yerinden görülebilecek olmasıdır. Böylece bağcıların simgesi durumuna gelebilecektir.

Bu verileri göz önünde bulundurularak tasarlanan projemizde her dairenin manzaradan yararlanması temel alınırken, yaşam alışkanlıkları göz ardı edilmedi.

Arsa ve harita üzerinde yaptığımız etüt çalışmalarımız sonucunda tasarım potansiyellerini en iyi ortaya çıkaran tasarımın piramit şekli olduğuna kanaat ettik. Ve projemizi bu doğrultuda tasarladık.

Ayrıca, her daire manzaraya hakim olmasının yanında, bina çatısını da ortak kullanıma ayırarak, site projemizi sosyal aktiviteleri de bir arada yapabilecekleri, komşuluk ilişkilerinin yaşatılabileceği bir proje haline getirdik.

Çatı tasarımını kademeli yaparak piramit şeklinin sadece plan üzerinde değil aynı zaman cepheden hissedilmesi sağlandı. Çatıda oluşturduğumuz ortak yaşam alanları ile dinamik bir proje ortaya çıktı. Böylece İstanbul’un en güzel manzarasından bütün kat malikleri hem kedi dairelerinden görebildikleri gibi çatıdaki ortak alanda da ailecek ve komşularıyla birlik hoş vakit geçirecekleri bir mekan oluşturduk.

  1. katta bulunan İlk çatı kademesinde çocuk oyun alanı oluşturduk. Böylece çevrede olmayan bu eksikliği kendi projemiz içerinde karşıladık.
  2. katta bulunan ikinci çatı kademesinde ise açık ve kapalı ortak alan oluşturduk. Burada birlikte sosyal aktivitelerde de bulunabilecekler.
  3. kat olan son kademede ise dubleks daireler bulunmaktadır. Dubleks dairelerin çatı teraslarından alt katta ortak alanlar görülmeyecek şekilde tasarıma yön verildi.

Proje ortaklarından C.C Yapı A.Ş. Ana Müteahhitlik görevini üstlendi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s